Raja Ampat – aż na koniec świata!

Raja Ampat

Raja Ampat – aż na koniec świata!
EMPRESS: Raja Ampat & Misool – The Best Of


Jeśli chcesz doświadczyć , czym jest dzikość przyrody, jej głębia, różnorodność – musisz się wybrać na koniec świata. Zapytasz „gdzie on jest?”. To Raja Ampat na Papui, znajdujący się pomiędzy Indonezją a Australią.

Archipelag Czterech Króli
Archipelag Raja Ampat składa się z tysięcy drobnych wysepek i czterech głównych wysp, nazwanych „Czterema Królami” (czyli Raja Ampat). Są to Waigeo, Misool, Salawati i Batanta. Ta część świata dopiero niedawno (ok. 2004 r.) została odkryta dla turystów, którzy znajdują tu krystalicznie czyste wody z rajskimi, odciętymi od świata plażyczkami, strome skały porośnięte bujnymi lasami tropikalnymi i niezwykłe bogactwo życia podwodnego, które odkrywają z akwalungiem lub zwykłą maską i rurką. W 2001 roku raja Ampat zostało wpisane na Światową Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Podobno ten region uważany jest za jeden z najbardziej dzikich ekosystemów na świecie. Same twarde korale to ok. 600 gatunków! Według National Geographic, w wodach otaczających Raja Ampat żyje ok. 1400 gatunków ryb rafowych, 35 endemicznych gatunków ryb, 13 gatunków ssaków morskich i 5 zagrożonych gatunków.

Podwodne cuda
Safari nurkowe na pokładzie liveaboard EMPRESS to podróż do jednego z najlepszych na świecie miejsc nurkowych! To tu możesz na własne oczy zobaczyć słynne rekiny „dywanowe” (Wobbegong shark) oraz mikroskopijne koniki morskie (Pygmy Seehores, pl. Pławikonik), które do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu. Rekin dywanowy zaskoczy cię swoim rozmiarem i zwyczajami - przedstawiciele tego gatunku (mówi się o 12 gatunkach wobbegongów) leniwie spoczywają w przytulnych jamach koralowych i również upodabniają się do koloru piasku czy rafy. Manty oceaniczne właściwie towarzyszą nurkom na każdym nurkowaniu, majestatycznie przepływając ponad ich głowami. Przepiękne, dumne, pełne gracji za każdym razem przyprawiają o szybsze bicie serca. Biało i czarnopłetwe rekiny z zaciekawieniem przyglądają się nurkom walczącym z podwodnymi prądami, które wymagają czasem zaciekłej walki o to, by nie zostać zdmuchniętym jak bajkowa rybka Nemo. Zdarza się, że podczas postojów Empress pod łódź podpłynie piękny rekin wielorybi (whale shark).
Zapewne widziałeś nasz film, a w nim wielkie ławice ryb, które kręcąc „ósemki” bawiły się bąbelkami powietrza wydychanymi przez nurków - tysiące tuńczyków, setki barakud, setki tysięcy sardynek… Możesz się absolutnie poczuć jak w Krainie Czarów!

Raja Ampat - trekking
Nasza wyprawa „Raja Ampat & Misool – the best of” ma w programie wycieczkę na jeden z pocztówkowych punktów widokowych – Panemu, oraz wejście do ukrytego na wyspie jeziorka ze słoną wodą – Jellyfish Lake. Wszystko byłoby po prostu ciekawą, malowniczą wspinaczką, gdyby nie fakt, że w jeziorze pływają nieprzebrane ilości dużych meduz! Choć wyglądają jak przybysze z obcej planety, zupełnie nie parzą i snorkeling z nimi, ocierającymi się o nogi i ramiona, pobudzonymi przez promienie słoneczne i plusk wody, jest przeżyciem nie z tej ziemi! A na koniec wyprawy – obowiązkowy punkt programu, czyli Barbecue on the beach, które zamyka kilkudniową przygodę na EMPRESS.

Jak dostać się na Raja Ampat?
Na Raja Ampat najlepiej dostać się samolotem z Dżakarty, stolicy Indonezji (lot trwa ok. 4,5 g.). Lotnisko znajduje się w Sorong, skąd już niedaleko do portu, skąd odpływają łodzie na Raja Ampat. Sorong to niewielkie miasteczko, w większości zamieszkane przez chrześcijan – stąd zaskoczenie na twarzach turystów, kiedy po okresie podróży po muzułmańskiej przecież Indonezji znajdują dużą ilość wieżyczek kościelnych z krzyżami. W Sorong znajduje się też kilka hoteli, gdzie można zatrzymać się po kilkudniowym rejsie i znów poczuć twardy grunt pod nogami.
Na Raja Ampat można jechać przez cały rok. Temperatura wody wynosi ok. 28-29 stopni, ale najlepsza widoczność pod wodą przypada na okres od października do kwietnia – to na ten czas przypadają wyprawy „Raja Ampat & Sorong – The Best Of” na pokładzie liveaboarda EMPRESS.

Sprawdź Schedule wypraw na www.empressdive.com